Jakie książki czytają nasze nastoletnie dzieci?

Chociaż statystyki mówią same za siebie, a nam również wciąż wydaje się, że przez chroniczny brak czasu nikt już nie sięga po książki, prawda jest znacznie inna. Nasze nastoletnie dzieci również chętnie sięgają po ciekawą lekturę, chociaż nie zawsze musi to być obowiązkowa lektura – tych jest w programie nauczania coraz mniej, a ich treści oraz sposób ich omawiania budzi wiele kontrowersji. Jakie więc książki lubią nasze nastolatki, jakie będą odpowiednim prezentem, a które z nich pomagają im odnaleźć się  w nowych sytuacjach, w jakich znajdują się coraz częściej?

Profesjonalna jednostka certyfikująca Global Quality – w naszej ofercie znajdziecie Państwo certyfikaty opakowań BRC Packaging.

Serie czy pojedyncze książki?

Świat naszych nastolatków różni się od siebie i w tym wieku w zasadzie każde posiada już własne, indywidualne zainteresowania. Jednych będą ciekawić zagadnienia związane z uzależnieniami i popadaniem w kłopoty, inne będą potrzebowały lekkiej lektury z romansem w tle – najlepiej jednak z dobrym zakończeniem, nad którym nie ma potrzeby spędzać pół dnia z chusteczkami do nosa oraz tabliczką czekolady. Najlepiej również sprawdzają się stare szlagiery niż nowości wydawnicze i jeśli chcemy naszym dzieciom podsunąć coś naprawdę ciekawego i wartościowego do czytania, warto również zajrzeć na własne półki z książkami – do tych, do których sami chętnie byśmy powrócili.

Mistrzowska Małgorzata Musierowicz

Na półkach naszych nastolatków nie powinno zabraknąć uniwersalnej, rodzinnej sagi napisanej przez poznańską autorkę – Małgorzatę Musierowicz. W uroczej, kilkunastotomowej sadze „Jeżycjada” będziemy mieli do czynienia z przeuroczą rodziną Borejków oraz ich przyjaciół, dla których zwykłe dni zamieniają się nieraz w magiczne chwile i które w bardzo ciepły i humorystyczny sposób pokazują, jak ważna jest rodzina, miłość, przyjaźń oraz wzajemne radzenie sobie z  kłopotami – również tymi miłosnymi, których w rodzinie Borejków nie brakuje. Zarówno tych smakujących słodko, jak i gorzko.

Zabawne perypetie w innych sagach

Opowieści, które ciągną się przez kolejne książki, to całkiem niezła perspektywa dla lubiących czytać. Wśród najchętniej wybieranych książek tego typu można znaleźć „Pamiętnik Księżniczki” Meg Cabot, który doczekał się już adaptacji filmowej, czy naprawdę kultowe już dzisiaj „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów” Ann Brashares wraz ze wszystkimi kontynuacjami. Świetną poczytnością cieszą się również książki Joanny Fabickiej o niepoprawnym w każdym calu Rudolfie Gąbczaku. Tutaj z pewnością nie zabraknie łez – ze szczerego śmiechu.

Trochę powagi

Nie każdy nastolatek jednak uwielbia zabawne historie, ciągnące się przez kilka kolejnych tomów. Dla tych najlepsze będą kultowe: „My, dzieci z dworca ZOO”  Christiane Felscherinow, które również można zobaczyć w filmowej adaptacji, „Panna Nikt” czy „Idź, kochaj” Tomasza Tryzny, „Zła dziewczyna: Beaty Ostrowickiej, w zasadzie wszystkie książki autorstwa Krystyny Siecickiej czy Marty Fox. Gratką będzie także „Dama, walet, trójka trefl” Jackie Stevens oraz powieści dla młodzieży Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

Powiązane wpisy