Książki, które z pewnością poprawią ci nastrój

Na chandrę oraz zimne, jesienne albo zimowe wieczory najlepszy jest podobno kubek parującego, słodkiego kakao oraz oczywiście dobra książka, dzięki której ciemność za oknem wcale nie jest taka przygnębiająca, a w pokoju robi się jakoś przytulniej i jaśniej. Poznaj listę najlepszych książek, dzięki którym z pewnością będziesz czuć się lepiej – wszakże trzeba znaleźć dobry sposób na walkę ze złym samopoczuciem czy złym humorem.

Typowo kobiece lektury

Absolutnym hitem, który bez dwóch zdań jest w stanie poprawić nastrój w każdym przypadku i wypadku, jest kultowy już dzisiaj „Pamiętnik Bridget Jones” Heleny Fielding. Opowieść o zabawnej i samotnej kobiecie po trzydziestce, której życie truje matka pytająca wciąż o chłopaka oraz kolejne przelotne romanse kończące się zawsze  i nieodmiennie katastrofą, oczekiwanie na tego jednego, jedynego księcia oraz masa nieoczekiwanych wydarzeń plus oczywiście doskonały humor to wszystko, czego możemy się spodziewać.

Z polskich autorek nie można pominąć Haliny Snopkiewicz i jej doskonałej powieści „Słoneczniki”, którą po skończeniu czytania można rozpoczynać od nowa. To również pamiętnik, który jednak czyta się z zapartym tchem chociażby ze względu na osadzenie w czasie – akcja rozpoczyna się w roku 1948, a więc w chwili, w której należy zacząć wszystko od nowa, nowe życie, oswoić się z nową sytuacją, znaleźć sobie nowe miejsce w świecie. To historia pisana z ręką na sercu, historia, którą czyta się jako nastolatka i do której po latach również powraca się z uśmiechem oraz łezką w oku – ze wzruszenia oraz ze śmiechu.

Polskiej pisarki jest również historia Magdaleny Witkiewicz „Ballada o ciotce Matyldzie” – historii, która nie tylko poprawia nastrój, ale jednocześnie jest w stanie dodać nam odwagi w najważniejszych chwilach naszego życia. To opowieść napisana w bardzo plastyczny sposób, każdy opis jest bardzo żywy, a przestrzał, jeśli chodzi o wykreowane charaktery, jest odmienny i różnorodny – dokładnie tak jak w życiu. To opowieść o złudzeniach, ale również o marzeniach, o realizowaniu planów i dążeniu do tego, co nazywa się szczęściem. A z mądrości życiowych tytułowej ciotki Matyldy może korzystać każdy z nas.

Historie nieoczywiste

Nie można pominąć również książki Jonasa Jonassona „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”, w której tytułowy bohater, który prowadzi nas przez wiek swojego życia, kiedy przychodzi jego koniec. Przezabawna, słodko-gorzka historia, która na długo zapada w pamięć i która zachęca, aby do przynajmniej raz na jakiś czas powracać.

Za nieoczywistą historię, która jednocześnie jest  w stanie poprawić nam humor, będzie książka Joanny Chmielewskiej ”Lesio” . O autorce można powiedzieć z pewnością jedno – jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o pisanie książek kryminalnych oraz bezbłędna, jeśli chodzi o humor w nich zawartych. W tym wypadku głównym bohaterem, wplątującym się w kolejne, humorystyczne sytuacje, jest Lesio – architekt pracujący w biurze projektowym.

Powiązane wpisy