Najpiękniejsze książki o miłości

Kiedy tylko przychodzą chłodniejsze dni, a my znacznie częściej wolimy przesiadywać pod ciepłym kocem w towarzystwie kakao czy gorącej czekolady, również znacznie częściej oraz znacznie chętniej sięgamy po romanse, a może dokładniej – po książki o głębokim uczuciu, które sami chcielibyśmy przeżyć chociaż raz w życiu i których raczenie uda nam się przeżyć nigdy, bo przecież proza życia jest zawsze zdecydowanie odmienna od literackiej fikcji, nawet tej opartej na faktach.

Najlepsze książki do poduszki

Z pewnością po większość z tych książek sięgną nie tylko nastolatki. Jak wiadomo, najciekawsze są te z książek, które są ponadczasowe i które można czytać bez względu na wiek czy przeżycia, jakie mamy na koncie. Zdecydowanie na tej liście powinny się znaleźć książki Jane Austen, w tym jej niewiarygodna „Duma i uprzedzenie”, która chociaż pozornie mówi jedynie o miłości, trzyma w napięciu do ostatniej kartki. Do ostatniej kartki czekamy na pocałunek zakochanych, którzy wciąż udają przed sobą, walczą ze stereotypami oraz przekonaniami, które te uczucia mogą zniszczyć czy osłabić. Z książek Austen na uwagę zasługuje również „Rozważna i romantyczna”.

Nie zawsze dobre zakończenie

Niektórzy z nas niemal nie mogą żyć normalnie bez historii ze smutnymi zakończeniami – szczególnie wzruszające są więc dla nas te o miłości nieszczęśliwej czy niemożliwej do spełnienia. Wśród takich mocno poczytnych powieści znajdzie się oczywiście miejsce dla Federico Mocci i jego „Trzech metrów nad niebem” – historii o dziewczynie z dobrego domu oraz chłopaku, który za nic ma reguły rządzące tym światem. Historia jakich wiele, jednak ze smutnym finałem, przy którym nie da się nie płakać.

Jeśli lubicie płakać przy dobrych książkach,  z pewnością przypadnie Wam do gustu również książka „Love Story” Ericha Segala, inspiracja dla wielu filmów, piosenek oraz obrazów malarskich.

Miłość w książkach dla nastolatków

Wśród książek dla nastolatków również można szukać wzruszających historii. Najpopularniejszą dzisiaj z pewnością jest saga „Zmierzch” Stephenie Meyer, historia, którą niekoniecznie trzeba dokładnie przedstawiać. Saga opowiada o nastolatce, która dosłownie – na śmierć i życie – zakochuje się w uczęszczającym do tej samej szkoły wampirze. Wspólne perypetie prowadzą ich do długo wyczekiwanego przez bohaterkę finału… Nie obędzie się bez łez, wzruszeń oraz – na szczęście – dobrego zakończenia.

Jeśli chodzi o książki dla młodzieży, może nieco mniej popularną, ale za to świetną książką jest „Dziewczyna z pomarańczami” autora takich arcydzieł literatury jak „Świat Zofii” – Josteina Gaardera. Tutaj będziemy mieć do czynienia w zasadzie z dwiema historiami – jedną opowiadaną, drugą dziejącą się tutaj i teraz. Od obu za to naprawdę trudno się oderwać.

Miłość w wersji dla dorosłych

Wśród czytelniczych hitów dla dorosłych nie może zabraknąć kultowej już dzisiaj „Samotności w sieci” Janusza Leona Wiśniewskiego – historii bardzo bliskiej wielu dorosłym, zaplątanym w dziwne relacje związane ze światem elektroniki i wirtualnych znajomości.

Powiązane wpisy